Parkour Park
Ismerd meg röviden, hogyan jelöljük a térképen, mi jellemző a Parkour pályára és melyek ennek a mozgásformának a főbb ismérvei.
hirdetés
Tartalom / Contents
Parkour Park jelölései a térképen
Címkéje a térképen: Parkour Park
A Parkour jelölése a térképen az olívazöld kör ikon. Az i-betűs körrel jelölt helyszíneknél extra funkciók is elérhetőek az adatlapon (pl. értékelés, kép és videó hozzáadás).
Parkour jellemzői
A Parkour Park legfőbb ismérve, hogy jellemzően vízszintes, függőleges, ferde és hajlított rudakból, falelemekből álló eszközökből tevődik össze, amelyek gömbökön keresztül kacspolódnak egymáshoz, amiken a Parkour mozgásforma elemei gyakorolhatók.

- Elnevezései: Parkour Park / Parkour Pálya / Freerunning / Szabadfutás
- Pálya borítása: gumi
- Nyitva tartás: általában 0-24 órában nyitva vannak, de van köztük olyan is, amelyik bekerített helyen van, korlátozott nyitvatartással (pl napfelkeltétől napnyugtáig, stb.), amit a bejáratnál feltűntetnek.
Mindig ügyeljünk a parkok, eszközök és pályák tisztaságára és a higiéniára, hogy legközelebb is vidáman menjünk oda sportolni! Ha pedig rongálást, hibát észlelsz, akkor jelentsd be nekünk, hogy mielőbb kijavíthassák az illetékesek. "Tiszta sportpark, rendes sportolók"
hirdetés
Parkour magyarul
A jelöléseken és az általános jellemzőkön túl ismerd meg a Parkour, valamint a Freerunning (Szabadfutás) mozgásforma főbb ismérveit is.
- A parkour olyan extrém sport, amelyben akadályokon keresztül jutunk el minél effektívebben (gyorsan, kevés energia befektetéssel) egyik helyről a másikra.
- A parkour lényege az, hogy A pontból B pontba minél gyorsabban és minél látványosabban jussunk el.
(Kép forrása: Wikipedia)
- Alapjában véve a parkour nem tartalmaz akrobatikus trükköket és szaltókat, csak eszközt biztosít a gyors útmegtételhez, mert
- sem egészségügyi, sem gyorsasági szempontból nem mindegy az érkezés vagy egy akadályon való átugrás.
- egy rossz lépés vagy ugrás kárt okozhat az ízületben, ami akár komoly sérüléshez is vezethet.
- A parkourral gyakran összekevert freerunning (magyarul szabadfutás) hasonló sportág.
- Itt a „szimpla” futás, ugrálás, mászás mellett vannak szaltók és akrobatikus trükkök is, de lényegében a két sportág nagyon hasonló egymáshoz.
A parkourban nincsenek szigorúan meghatározott mozdulatok vagy kötött mozdulatsorok. Minden akadályon való átkelés egyedi és egyéntől függő. A parkour lényege, hogy a test izomzatát fejlesszük, valamint a megfelelő technikával minél hatékonyabban keljünk át egy-egy akadályon.
- Átugrás, ahol általában először a kezünket letéve átsegítjük a hátsó végtagjainkat is, majd továbbfutunk. Sok fajtája létezik.
- Érkezés, ahol mozgási energiánk csökkentése végett hagyjuk a térdeinket berogyni guggoló állapotba.
- Egyensúlyozás, ahol karjainkat kinyújtva sétálunk/futunk végig az akadály gerincén.
- Ugrás a két akadály közötti rés fölött.
- Lengés, ahol egyik tárgyról a másikra lendületből „átlendülünk”.
- Falfutás, ahol nekifutunk egy magas falnak és a falra föllépünk, a vízszintes mozgást függőlegessé alakítjuk.
- Felmászás/tolás, ahol lógó pozícióból a lábainkkal lendületet adva olyan pozícióba kerülünk, amiben a kezünkön támaszkodunk, lehetővé téve a felmászást.
- Gurulóátfordulás, ahol egy magas helyről leugorva a földet érésnél így tompítjuk az érkezési energiát.
- Kezünkön lógás, ez tartja a felsőtestünket, a lábunkkal támasztjuk az akadályt, ezzel előkészítjük magunkat a feltolásra.
- Kong; az akadály felé futunk merőlegesen, majd a két kezünket letéve ellökjük a magunkat az akadálytól és átugorjuk azt.
- Pontos érkezés, ahol egy tárgyról egy másik kis érkező felületű tárgyra ugrunk zárt lábbal.
- Elrugaszkodás, ahol egy falfutást alkalmazva egy magasabb pontot érünk el. (Például a fal mellett egy fa ágát, amelyet csak a falról elrugaszkodva érünk el.)
- Nincsen semmilyen kötelező ruházat vagy alapfelszereltség, de ajánlatos egy jobb futócipő, egy mozgást nem akadályozó rövidnadrág, egy póló vagy ujjatlan trikó.
- Akiknek vékony a bőrük, azoknak a tenyérre egy cérna- vagy biciklis kesztyű, kezdőknek pedig esetleg könyök- és térdvédő.
Az ismertető forrása és további információk a Wikipedia Parkour oldalán érhetőek el.
Sportközösségek
Itt gyűjtjük azokat a sportközöségeket, ahol akár a a kültéri, közösségi sportparkokban, sportpályákon ingyenesen is tartanak rendszeres foglalkozásokat, edzéseket és/vagy tanácsadást a Parkour sporttal kapcsolatban. Te is javasolhatsz ilyen sportközösségeket, amit a lenti gombra kattintva tudsz elküldeni nekünk.
"A sportolás legyen része az életednek, legyen része az egészségednek!"