Tenisz
Ismerd meg röviden, hogyan jelöljük a térképen, mik a köztéri Teniszpálya jellemzői és melyek a tenisz főbb játékszabályai.
hirdetés
Tartalom / Contents
Jelölései a térképen
Címkéje a térképen: Tennis
A Tenisz jelölése a térképen a zöld kör ikon. Az i-betűs körrel jelölt helyszíneknél az adatlapon extra funkciók is elérhetőek (pl. értékelés, kép és videó hozzáadás).
Teniszpálya jellemzői
A köztéri teniszpálya legfőbb ismérve, hogy két dupla oldalvonal között négy darab négyszög van. A teniszpályák között vannak ún. teniszfalak is, ahol egyedül is lehet játszani.


- Elnevezései: Teniszpálya / Teniszfal
- Teniszpálya típusai: ebben a kategóriában a teniszpályák mellett a teniszfalak (betonfal felfestett hálóvonallal) is megtalálhatóak.
- Pálya borítása: aszfalt
- Nyitva tartás: általában 0-24 órában nyitva vannak, de van köztük olyan is, amelyik bekerített helyen van, korlátozott nyitvatartással (pl napfelkeltétől napnyugtáig, stb.), amit a bejáratnál feltűntetnek.
Mindig ügyeljünk a parkok, eszközök és pályák tisztaságára és a higiéniára, hogy legközelebb is vidáman menjünk oda sportolni! Ha pedig rongálást, hibát észlelsz, akkor jelentsd be nekünk, hogy mielőbb kijavíthassák az illetékesek. "Tiszta sportpark, rendes sportolók"
hirdetés
Tenisz pálya méretek
Pálya:
- A teniszpályának szigorúan meghatározott méretei vannak.
- A teljes pálya hossza kb. 23,78 méter (26 yard): egy-egy térfél kb. 11,90 méter (13 yard) hosszú.
- A pálya szélessége attól függ, egyest vagy párost játszanak.
- Ha egyest, akkor a szélesség 8,23 méter (9 yard): ekkor a pálya két szélén található 1,372 méteres (1,5 yardos) folyosók nem számítanak a pályába.
- Ha párost játszanak, a két folyosó is érvényes: ekkor tehát a pálya szélessége 10,97 méter (12 yard).
Háló:
- A hálót a pálya közepén feszítik ki. A háló színe sötét, a tetején lévő 5–6,53 cm szélességű csík (szegélyszalag) pedig fehér.
- A háló magassága szigorúan meghatározott: a szélén 1,07 m, a közepén 0,91 m magasnak kell lennie, ezt rendszeresen ellenőrzik
Teniszütő:
- Korábban a faütő volt a jellemző, az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően – amik elsősorban a teniszütő anyagát érintették – az ütő sokkal nagyobb erő kifejtésére lett alkalmas, és könnyebb is lett, ezáltal a sport is kellemesebbé vált.
- A legtöbb mai ütő kerete többek között grafitot, titánt, acélt tartalmaz.
Teniszlabda:
- A teniszlabdák összetétele változhat attól függően, milyen célra készülnek: például csak szabadidős sportoláshoz, amatőr, rendszeres vagy profi teniszhez, felnőtteknek vagy fiataloknak.
- A teniszlabda átmérőjének 6,350 és 6,668 cm között kell lennie, míg súlya 56 és 59,4 g között váltakozhat.
(Kép forrása: MightyGoods)
Tenisz szabályok röviden
A jelöléseken és az általános jellemzőkön túl ismerd meg az alapvető szabályokat is.
A teniszben 8 alapvető ütés van:
- a szerva,
- a tenyeres,
- a fonák,
- a röpte,
- a félröpte,
- a lecsapás,
- a rövidítés és
- az átemelés.
További ütésfajta a nyesés és a pörgetés. Az ütés iránya szerint megkülönböztetünk keresztütést, egyenes ütést vagy elütést.
- Egy teniszmeccs labdamenetekből, játékokból (game), játszmákból (szett) áll.
- Egy játék (game) alatt csak az egyik játékos adogat. Azt, hogy ki kezdi el az adogatást egy meccsen, pénzfeldobással döntik el: a nyertes eldöntheti, adogatni vagy fogadni szeretne.
- A játék célja pályán tartani a labdát, lehetőleg úgy, hogy az ellenfél erre ne legyen képes.
- Szabályos ütés, ha a játékos a labdát maximum egy lepattanás után visszaadja az ellenfél térfelére úgy, hogy a saját térfelén már nem pattan le, és az ellenfél térfelén is pályára esik.
- Az adogató mindig a pálya jobb oldaláról kezdi a szervát (a középjeltől jobbra eső és az oldalvonal közötti területen, az alapvonal mögött).
- Ezek után labdamenetenként felváltva szervál a jobb és bal oldalról, egészen addig, amíg valamelyikük meg nem nyeri a game-et.
- A megnyert labdameneteket a hagyományos pontozás szerint jelölik.
- Első pont: 15, utána 30, 40.
- Mindig az adogató pontszámát mondják először, ha megnyeri az első labdamenetet: 15-0: tizenöt-semmi (fifteen-love), ha elveszti: 0-15: semmi-tizenöt (love-fifteen).
- Ha az állás 15-15 vagy 30-30, a bíró a következőt mondja: 15-mind (fifteen-all), 30-mind (thirty-all).
- A játékot két ponttal kell megnyerni, 40-mind, vagyis deucevagy egyenlő után valamelyik játékos előnybe kerül (advantage, előny az adogatónál, előny a fogadónál).
- Előny után nem számolnak tovább: ha az illető játékos elveszti az előnyét, a pontok visszaállnak 40-40-re, deuce-ra.
További érdekességek és információk a wikipédia tenisz oldalán érhetőek el.
Sportközösségek
Itt gyűjtjük azokat a sportközöségeket, ahol ingyenesen is tartanak rendszeres foglalkozásokat, edzéseket és/vagy tanácsadása kültéri, közösségi teniszpályákon. Te is javasolhatsz ilyen sportközösségeket, amit a lenti gombra kattintva tudsz elküldeni nekünk.
Hamarosan...
Hamarosan...
"A sportolás legyen része az életednek, legyen része az egészségednek!"